Su ostukorv on hetkel tühi!
Kas oled kunagi mõelnud, mis juhtub kõikide nende ilusate hetkede ja mälestustega, mis talletuvad Sinu telefoni või arvutisse? Fotode printimine annab neile elu väljaspool ekraani, muutes need käegakatsutavaks mälestuseks, mida saab jagada, hoida ja hinnata põlvest põlve.
Igal aastal prinditakse miljardeid albumifotosid, mis talletavad väärtuslikke mälestusi tulevastele põlvedele.
Fotode kodus hoiustamiseks on esmalt vaja leida sobiv koht nende paigutamiseks. Mõned eelistavad minimalistlikku lähenemist, hoides vaid mõnda raamitud pilti seintel või riiulitel. Teised aga naudivad mahukaid albumeid, mis talletavad iga olulise hetke mälestused. Fotode printimisel tasub mõelda ka sellele, kuidas ja kuhu need pikaajaliselt hoiule panna. Sõltuvalt sellest, kui sageli fotosid sirvitakse või käsitsetakse, tasub valida ka vastav fotopaber.


Fotopaberite valik ulatub väga erinevatesse hinnaklassidesse. Olen fotosid printinud juba pikka aega, lihtsalt varem tegin seda ainult isiklikuks kasutamiseks ja tükimaad odavama printeriga. Nüüd, kus prindin pilte ka teistele ning kuni A3+ suuruses, olen enda vana printeri professionaalse printeri vastu välja vahetanud ning saanud katsetada mitmesuguse kvaliteedi ja hinnaga fotopabereid.
Fotopaberi omadused
Fotopaberid erinevad nii hinna, läikeomaduse, paberi tiheduse kui ka tootjate poolest. Millist fotopaberit sina peaksid eelistama, ma kunagi ette ei ütle. Kui ei suuda otsustada, siis ma alati annan nõu ja saadan vajadusel video või foto, kus on näha võrdlus erinevate paberite kvaliteedi osas.
Fotopaberi hind
Hinnast rääkides, siis 10×15 fotopaberite pakid algavad 5-9 euro juurest ja kallimad paberid võivad maksta juba 30-60 eurot pakk. Pakis on 25, 50 või 100 lehte. Kindlasti saab kuskilt ka odavamalt, kuid kuna ma pakun printimisteenust klientidele, siis ma eelistan kasutada pabereid, mille kvaliteedis ma saan kindel olla. Minu kasutuses on kallimatest fotopaberitest Canoni, Apli ja Hahnemühle ja Kodak paberid. Olen samas kasutanud ka Colorway ja TFO pabereid. Nüüd, mil olen rohkem saanud võrrelda erineva hinnaklassi fotopabereid, siis drastilist erinevust kvaliteedis ma märganud ei ole, mistõttu kasutan ka keskmise hinnaga pabereid.
Kasutatava paberi puhul vaatan ma alati, mis eesmärgil ma fotosid prindin. Vastavalt sellele valin ka sobiva paberi. Kuna ma pakun fotode printimist alates polaroid- suurusest kuni A3+ suuruseni, siis juba paberi suurusest sõltub, mis tootja paberit ma kasutada saan, sest kõik tootjad ei turunda näiteks A3 paberit ning mõned teevad just suuremaid, kuid mitte 10×15 fotopabereid.
Läikiv või matt paber
Mina kasutan nii matti kui kõrgläikelist paberit. Soovitan valida mati pinnaga paberi, kui on soov fotod raamida ja eksponeerida. Kuna fotoraami kaitseklaas/plastik peegeldab ise valgust tagasi, siis läikiva paberi puhul lisandub ka paberi enda peegeldus. Matt paber nii palju valgust ei peegelda, foto jääb “pehmem” ja näeb visuaalselt kenam välja. Samas kui panna albumisse, siis enamasti kasutatakse läikivat paberit, mis on rohkem levinud. Läikiv paber näeb mingis mõttes eksklusiivsem ja ajatu välja ning selle eeliseks on läikival pinnal esile tulevad erksamad värvid, mis muudavad foto visuaalselt teravamaks ja kvaliteetsemaks.
Paberi kaal ja tihedus
Siin on võimalus mõelda, et kas fotosid soovitakse raamida, kinkida või lihitsalt albumisse panna. Kui oled tavakasutaja ja tahad fotosid lihtsalt albumisse, siis paberi tihedus eriti oluline ei ole. Värvid jäävad igal paberil väga ilusad, kui algfoto on kvaliteetne ja printimisel on kasutatud õigeid seadistusi. Kui aga soovid kindel olla, et foto jääb kvaliteetne ja kestab hästi, siis võid pöörata tähelepanu ka nendele omadustele. Minu kasutuses on fotopabereid, mille tihedus on vahemikus 130-260 g/m2 .
Tihedama struktuuriga paber on vähem poorne, s.t imab vähem tinti endasse. Tihedam paber aga ei tähenda, et see oleks tingimata paksem või kehvem paber. Paksemad paberid on tihti kvaliteetsemad ja tugemamad. Näiteks laste fotode puhul ma soovitaksin paksemat paberit, sest lastele meeldib fotosid rohkem katsuda ja vaadata ning tugevam paber on käsitsemisele vastupidavam. Praegu, mil ma seda postitust kirjutan, prindin ma ühe tellimuse fotosid, kus tellija eelistas samuti tugevamat paberit. Need fotod ei lähe peale printimist kaardu ja on üldiselt vastupidavamad erinevate muljumiste suhtes. Ma ise olen suur paberfotode fänn ning tugevam paber meeldib mulle endale seetõttu, et selle foto taha on palju mugavam pastakaga kirjutada.
Kuidas kaitsta enda fotosid?
Lõpetuseks ütleksin, et fotopaberi valik on oluline, kui vajad prinditud fotosid professionaalseks kasutamiseks. Tavakasutaja ei pea oma pead nii palju vaevama, kuid vähemalt võiks teada, kuidas fotode eest paremini hoolitseda, et need kaua säiliks.
- Fotod tahavad üldiselt pimedat ruumi, et neil ei oleks otsest päikesevalgust peale langemas. Pidev valgus muudab fotod aja jooksul tuhmiks. Seega fotosid raamis hoides arvesta, et nende eluiga ei pruugi olla sama pikk kui albumis olevate fotode puhul.
- Fotod vajavad stabiilset temperatuuri ning ei ole hea, kui neid näiteks sooja ja jahedama keskkonna vahel ringi tõstetakse. Siinkohal pean ma silmas sellist temperatuuride erinevust, kus näiteks viiakse fotod iga aasta soojast toast talveks külma aida alla või hoopis kuhugi niiskesse ja liiga kuuma ruumi. Tubane temperatuuri erinevus on normaalne. Niiskus ei ole fotole hea, sest fotopaber võib ka niiskust endasse koguda ja paber võib kahjustada saada.
- Kui peres on lapsed, siis jälgige, et fotode katsumisel oleksid käed puhtad ning fotodele ei jääks plekke/kriime, mis foto pealispinda kahjustavad.
- Soovitav on fotosid hoida käes sõrmede vahel serviti, mitte foto pealispinnast kinni hoides.
- Kõige parem on säilitada fotosid fotoalbumis või fotokarbis.

Toredat fotode printimist ja mälestuste talletamist!
Lisa kommentaar